Bitcoin… Geleceğin parası mı, asrın yalanı mı? – II Reviewed by Momizat on . Geçtiğimiz hafta yazdığım Bitcoin’le ilgili yazı sayesinde birçok kişinin bu kriptolanmış P2P para ile yeni tanıştığını fark ettim. Özellikle BDDK’nın “uzak dur Geçtiğimiz hafta yazdığım Bitcoin’le ilgili yazı sayesinde birçok kişinin bu kriptolanmış P2P para ile yeni tanıştığını fark ettim. Özellikle BDDK’nın “uzak dur Rating: 0
You Are Here: Home » CEM KIVIRCIK'LA DİJİTAL GÜNDEM » Bitcoin… Geleceğin parası mı, asrın yalanı mı? – II

Bitcoin… Geleceğin parası mı, asrın yalanı mı? – II

cemkivircik_portreGeçtiğimiz hafta yazdığım Bitcoin’le ilgili yazı sayesinde birçok kişinin bu kriptolanmış P2P para ile yeni tanıştığını fark ettim. Özellikle BDDK’nın “uzak durun” uyarısından sonra Bitcoin konusu ülkemizde de yoğun bir şekilde tartışılmaya başlandı. Geçtiğimiz hafta 1 Bitcoin’in 1000 doları geçeceği üzerine olan tahminimiz de tuttu. Bu yazı kaleme alınırken, 1 Bitcoin 1217 dolardan işlem görüyordu.

Bitcoin fikrinin arkasında Satoshi Nakamoto lakaplı bir hacker’ın olduğunu, Bitcoin’in piyasaya çıkışının ardından bu zat-ı muhteremin garip bir biçimde kayıplara karıştığını yazmıştım. Aslında Bitcoin’in arkasında herhangi bir hükümete, kuruma, ya da güce bağlı olmamasının dışında çok önemli bir felsefe var: “Bilgi zenginliktir!”… Bitcoin toplamak istiyorsanız, bilgi sahibi olmanız gerekir. Gerçek dünyada para para kazandırır ama Bitcoin’le Bitcoin kazanamazsınız. Peki Bitcoin’leri nasıl elde edersiniz? Bir iş karşılığı veya hibe olarak Bitcoin sahibi kişilerden, takas sitelerinden, temel Bitcoin satın alma (MtGox, BitStamp, BTC-e) sitelerinden veya fiziksel Bitcoin’lerden alabilirsiniz. Ayrıca Bitcoin madenciliği yaparak da belirli miktarda Bitcoin kazanmanız mümkün… Burada da ilk gelir 50 BTC, daha sonra yüzde 50 azalmak suretiyle 25 BTC, 12,5 BTC ve 6,25 BTC olarak kazanç hanenize yazılır.

Elbette başka Bitcoin kazanma yolları da var. Bunlar arasında bahis sitelerinde şansınızı denemek başta geliyor. Bazı reklam siteleri de izlediğiniz reklam başına size Bitcoin kazandırıyor. Hatta bir web sitesi saat başı 1 Satoshi kadar ödeme bile yapıyor.

Ancak Bitcoin’leri toplamak, ya da kullanmak için bilgisayarınızda bir “cüzdan” oluşturmanız gerekiyor. Bitcoin istemcisi açık kaynaklı bir kod uygulaması olup Windows, MacOS ve Linux işletim sistemine sahip bilgisayarlarda çalışıyor. Cüzdan uygulamasını çalıştırdıktan birkaç dakika sonra sisteminizin sabit diskinde 8 GB’lık bir alan üzerinde çalışma başlar. İlk iş cüzdanı şifrelemek olacaktır. Yaklaşık 10 dakika içinde 1, bir saat içinde de 6 konfirmasyona ulaşılır. Bitcoin transferi için 1 konfirmasyon yeterlidir ama yüzde 100 başarılı bir operasyon için 6 konfirmasyon uygun görülür.

Tedavüldeki Bitcoin miktarı 21 milyon ile sınırlı… 2033’e kadar bu rakama ulaşılacak. Şu anda tedavülde 13 milyon kadar Bitcoin bulunuyor. BTC bilinen para sistemlerinin aksine enflasyonist değil, deflasyonist bir yapıya sahip olduğu için ondalık birimler halinde açılıyor. BTC’nin en küçük birimi 0,00 000 001 BTC (100 milyonda bir) = 1 Satoshi yapıyor.

Bitcoin, kriptografik para dünyasındaki tek para birimi değil. Altcoin, Litecoin, ya da namecoin gibi değişik alternatifler de mevcut. Ancak Bitcoin uzak ara popüler… Dünyada 100 bin kişiden fazla kullananı var. Türkiye’de çok popüler olduğu söylenemez. Nüfusa oranla kullanım hesaplandığında 50’lik bir listede Türkiye 45. sırada yer alıyor. Özellikle İskandinav ülkelerinde Bitcoin’in yeri başka… İsveç, Bitcoin kullanımında birinci sırada…

Şüphemiz başlıkta da yazdığı gibi baki… Geleceğin parası mı, asrın yalanı mı? Karar her zamanki gibi sizin…

 

About The Author

Chief Editor

Yayıncılık dünyasında 30 yılı geride bırakan Cem Kıvırcık, bilişim dünyasında gündemi izlemeye ve sizlerle paylaşmaya devam ediyor. Kimi zaman yeni çıkan bir akıllı telefon, kimi zaman hayatımızı değiştirecek bir uzay teknolojisi haberi... Bilişim ve teknoloji gündemini onunla birlikte izleyeceksiniz.

Number of Entries : 573

Leave a Comment

You must be logged in to post a comment.

© 2013 Powered By Cem Kıvırcık

Scroll to top