Bu hiç olmadı sayın cumhurbaşkanım!.. Reviewed by Momizat on . Kurucusu olduğunuz Adalet ve Kalkınma Partisi’ne 2002 yılında hükümeti kurma görevi verildiğinde, partinizin genel başkanı sayın Recep Tayyip Erdoğan, 1997 yılı Kurucusu olduğunuz Adalet ve Kalkınma Partisi’ne 2002 yılında hükümeti kurma görevi verildiğinde, partinizin genel başkanı sayın Recep Tayyip Erdoğan, 1997 yılı Rating: 0
You Are Here: Home » CEM KIVIRCIK'LA DİJİTAL GÜNDEM » Bu hiç olmadı sayın cumhurbaşkanım!..

Bu hiç olmadı sayın cumhurbaşkanım!..

HDRESIM.NETcemkivircik_portreKurucusu olduğunuz Adalet ve Kalkınma Partisi’ne 2002 yılında hükümeti kurma görevi verildiğinde, partinizin genel başkanı sayın Recep Tayyip Erdoğan, 1997 yılında Siirt’te yaptığı konuşma sırasında söylemiş olduğu şiirden dolayı hüküm giymiş seçimlere katılma hakkını yitirmişti. Siz, bu emanete, sayın Erdoğan tekrar meclise girene kadar büyük bir özen gösterdiniz.

Sonra istifa ederek mevkinizi sayın Erdoğan’a devrettiniz ve aynı hükümette, başbakan yardımcılığı ve dışişleri bakanlığı görevini üstlendiniz. Bu yaklaşımınız, sayın Erdoğan’ın size güvenmekte ne kadar haklı olduğunun en önemli göstergesiydi.

Ağustos 2007’de uzun ve tartışmalı bir seçim sürecinin sonunda Türkiye’nin 11. cumhurbaşkanı olarak seçildiniz. Yedi yıllık görev süreniz, bu yıl doluyor. Ancak, anayasa mahkemesinin kararıyla, beş yıllığına ikinci bir dönem için daha seçilebilirsiniz. Henüz 64 yaşındasınız, 69, hatta 70 yaşına kadar aktif siyasetten uzak bir konumda olan cumhurbaşkanlığı görevi için bir talebinizin olup olmadığını yalnızca siz biliyorsunuz.

Görev süreniz boyunca, iktidarda bulunan partinizin oluşturduğu hükümetle olan ilişkilerinizde kimileri sizin cumhurbaşkanlığı konumu gereği tarafsız ve dengeli bir yaklaşım gösterdiğinizi düşünürken, kimileri de “Tavşana kaç, tazıya tut!” mantığıyla hareket ettiğinizi söylediler.

Ne kadar önemi var bilmiyorum ama, kişisel kanım, birçok mesajınızda daha ılımlı, daha itidalli olduğunuz doğrultusundaydı. Özellikle internet konusundaki yaklaşımınız, insanların kendilerini ifade etme özgürlüğü konusundaki söylemleriniz umut vericiydi.

Twitter’da, dünya liderleri arasında üçüncü sıradaydınız. İçtenlikle attığınız tweetlerle radikal, ya da mufazakar farkı olmaksınızın birçok gencin gönlünü fethetmiştiniz. Mısır’da karışıklık varken, 5 Mart 2011’de “İletişim teknolojilerinin eriştiği bu güç karşısında hiçbir kapalı rejimin uzun vadede ayakta kalması mümkün değil.” şeklindeki mesajınız dün gibi akıllarda…

Yeni internet yasası masanızda dururken, binlerce tweet almıştınız. Konunun uzmanları, akademisyenler, STK’lar ve milyonlarca genç, bu yasanın; hedefi 2023’te dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olmak olan bir AB aday ülkesine yakışmadığına dikkat çekmişlerdi. Oysa siz, ‘Bir iki sorun var, ben o konuda kaygılarımı ifade ettim. Onları da hukukçular halleder.” diyerek  yasayı onayladınız.

Sayın başbakan, konuşmalarında sosyal medyayı sürekli bir tehdit unsuru gibi gördüğünü açık ve seçik belirtiyor ve “Twitter, mwitter hepsinin kökünü kazıyacağız!” diyebiliyor. Ne tesadüftür ki, bu konuşmanın hemen ardından o gece Twitter kapatılıyor. Neymiş? Bir vatandaşımız, Twitter’a dava açmış… Sevgili dostum Serhat Ayan’ın da yazdığı gibi, TEM’de size çarptıklarında siz dava açıp TEM’i kapatabiliyor musunuz? Hangi özgürlük? Bir kişinin mahremiyeti mi? Milyonların iletişim hakkı mı?

İşin en acı yanı cumhurbaşkanım… Twitter yasağını başta siz deliyorsunuz. Tıpkı bir zamanlar, sayın başbakanın Youtube yasağı sırasında, “Ben giriyorum, siz de girin…” dediği gibi… Bir hukuk devletinde, devletin en başındaki insanlar, “Biz bu yasayı tanımıyoruz, sizler de tanımayın…” yaklaşımı ne derece doğrudur? Bunun yerine yapılması gereken, o yasanın değiştirilmesi değil midir?

Sayın cumhurbaşkanım o yasayı keşke imzalamasaydınız… Bu hiç olmadı!

About The Author

Chief Editor

Yayıncılık dünyasında 30 yılı geride bırakan Cem Kıvırcık, bilişim dünyasında gündemi izlemeye ve sizlerle paylaşmaya devam ediyor. Kimi zaman yeni çıkan bir akıllı telefon, kimi zaman hayatımızı değiştirecek bir uzay teknolojisi haberi... Bilişim ve teknoloji gündemini onunla birlikte izleyeceksiniz.

Number of Entries : 573

Leave a Comment

You must be logged in to post a comment.

© 2013 Powered By Cem Kıvırcık

Scroll to top