Bundan beş yıl sonra kimse “şarjım bitti” demeyecek! Reviewed by Momizat on . Geçtiğimiz gün bir toplantıda karşılaştığım bir arkadaşım yana yakıla, yanımda şarj kablosu olup olmadığını sordu. Ben özel bir kılıf kullandığım için, uzun zam Geçtiğimiz gün bir toplantıda karşılaştığım bir arkadaşım yana yakıla, yanımda şarj kablosu olup olmadığını sordu. Ben özel bir kılıf kullandığım için, uzun zam Rating: 0
You Are Here: Home » CEM KIVIRCIK'LA DİJİTAL GÜNDEM » Bundan beş yıl sonra kimse “şarjım bitti” demeyecek!

Bundan beş yıl sonra kimse “şarjım bitti” demeyecek!

cemkivircik_portreGeçtiğimiz gün bir toplantıda karşılaştığım bir arkadaşım yana yakıla, yanımda şarj kablosu olup olmadığını sordu. Ben özel bir kılıf kullandığım için, uzun zamandır kablo taşımadığımı söyledim. Hemen bir telefon bayiine gitti ve hızlı şarj hizmeti aldı. Geri döndüğünde, şarj çoktan yarılanmıştı bile…

Teknoloji hızla ilerliyor ve getirdiği gelişmeler de yaşam biçimimizi etkiliyor. Ancak, cep telefonlarının, özellikle daha işlevsel özelliklere, büyük kaliteli ekranlara sahip ve özellikle mobil geniş bant kullanan akıllı cep telefonlarının enerji ihtiyaçları halen tam anlamıyla karşılanabilmiş değil. Birçok model, ortalama kullanımla sabahtan akşama idare edebiliyorsa ne ala… Ancak konuşmanın yanı sıra, mobil geniş bantı sıkça kullanıyorsanız, cihazınıza bağlı Bluetooth gereçleri de varsa, günün ortasında ya yeni bir şarja daha ihtiyaç duyuyorsunuz, ya da şarj depolarından bir tane kullanmak zorunda kalıyorsunuz. Yani, telefonunuzla birlikte bir de onu taşımanız gerekiyor.

Las Vegas kentinde düzenlenen CES 2014’te de şarj konusu birçok teknoloji lideri firmanın gündemindeydi. Özellikle Intel’in evdeki tüm gereçlerinizi şarj etmek üzere tasarlanmış, “çanağı” büyük ilgi topladı. Herhangi bir kablo bağlantısına gereksinim duymadan bu yaklaşık 25 cm. çapındaki çanağa yerleştirdiğiniz gereçleriniz, manyetik rezonans teknolojisi sayesinde şarj oluyor. Intel, fuarda prototipini gösterdiği bu çanakla ilgili herhangi bir satış zamanı, ya da fiyat bilgisi vermediler ama yöneticiler, “eli kulağında” diyor.

Fuarda dikkat çeken teknolojilerden biri de WiTricity’nin iPhone 5 modelleri için geliştirdiği özel, akıllı bir şarj hub’ıydı. Kablosuz teknolojiyle cihazları şarj eden bu sistem, aynı anda iki akıllı telefonu birden şarj edebiliyor. Ancak, iPhone 5 ile sınırlanmış olması düşündürücü…

A4WP yani Alliance for Wireless Power (Kablosuz Güç Birliği) gerek ev konforunuzda, gerekse otomobilinizde özel şarj noktaları oluşumuyla ilgili çalışmalarıyla dikkat çekti CES 2014’te. Düşünsenize şöyle bir, yorgun argın işten eve geliyorsunuz ve telefonunuzu köşe koltuğunuzdaki sehpanın üzerine bırakıyorsunuz. İşte tam o noktada teknoloji devreye giriyor ve sistem telefonunuzu şarj etmeye başlıyor. Ya da otomobilinize gidiyor ve telefonunuzu torpidonun üzerine koyuyorsunuz. Yolculuğunuz sırasında şarj işlemi devam ediyor. Yine bir kablo bağlantısı olmadan hem de…

CES’te görücüye çıkan Huawei’nin yeni Ascend Mate 2 4G, phablet’i ise başka telefonları da şarj edebilmenize yardımcı olan teknolojik özelliklere sahip… Yanınızda “phablet”iniz varsa, gerisini merak etme sen!

Yukarıda örnekleri çoğaltmak mümkün… Ancak tüm bunlar, bataryayı şarj etmenin değişik biçimleri. Asıl mesele bataryanın şarja ihtiyacının olmaması… Elbette, burada “güneş enerjisi” seçenekleri de kullanılıyor, ama bu sorunu tek başına çözmüyor.

Hatırlar mısınız? Bir dönem saatler pille çalışırdı. Sonra bazı markalar kinetik enerjiyi kullanarak saatleri çalıştırmanın yöntemlerini buldular. Bileğinizdeki saat, sizin elinizi, kolunuzu sallamanızdan kaynaklanan enerjiyi, çalışmak üzere kullanıyor ve bu enerji sayesinde herhangi ekstra bir batarya gücüne ihtiyaç duymadan çalışmasını sürdürüyordu.

Her ne kadar, yazılarımda spekülasyon yapmayı sevmesem de, ismini veremeyeceğim bir dostum, Türkiye’de, – evet yazım hatası yok Türkiye’de – şarj meselesini kökünden hayatımızdan çıkartacak çalışmaların yapıldığını anlattı bana… Bu sistemde telefon, güneş, ışık, kinetik enerji, hatta parmağınızı telefona dokundurduğunuzda oluşan ısıyı bile enerji olarak kullanabilecek/biriktirebilecek. Bu teknolojide kullanılan temel malzeme ise yurdumuzda büyük rezervlere sahip olduğumuz bor madeni… Arkadaşım, önümüzdeki beş yıl içinde kimsenin “şarjım bitti” demeyeceğini iddia ediyor.

İnanmak istiyorum…

About The Author

Chief Editor

Yayıncılık dünyasında 30 yılı geride bırakan Cem Kıvırcık, bilişim dünyasında gündemi izlemeye ve sizlerle paylaşmaya devam ediyor. Kimi zaman yeni çıkan bir akıllı telefon, kimi zaman hayatımızı değiştirecek bir uzay teknolojisi haberi... Bilişim ve teknoloji gündemini onunla birlikte izleyeceksiniz.

Number of Entries : 573

Leave a Comment

You must be logged in to post a comment.

© 2013 Powered By Cem Kıvırcık

Scroll to top