Colman Deegan, bunu oku! Reviewed by Momizat on . Geçtiğimiz yıl, özellikle telekom sektöründe önemli görev değişiklikleri oldu ve Eylül ayı itibariyle Vodafone Türkiye CEO’su olarak Colman Deegan atandı. Daha Geçtiğimiz yıl, özellikle telekom sektöründe önemli görev değişiklikleri oldu ve Eylül ayı itibariyle Vodafone Türkiye CEO’su olarak Colman Deegan atandı. Daha Rating: 0
You Are Here: Home » CEM KIVIRCIK'LA DİJİTAL GÜNDEM » Colman Deegan, bunu oku!

Colman Deegan, bunu oku!

cemkivircik_portre

Geçtiğimiz yıl, özellikle telekom sektöründe önemli görev değişiklikleri oldu ve Eylül ayı itibariyle Vodafone Türkiye CEO’su olarak Colman Deegan atandı. Daha önce, Vodafone İtalya’da CFO (Chief Financial Officer) olarak görev yapan Deegan, aslında bankacı kökenli bir yönetici… Daha önce uzun yıllar İrlanda’da bankacılık yapmış.

Deegan’la ilk karşılaşmamız 13 Kasım 2016’da düzenlenen ve 15 Temmuz şehitlerinin anıldığı Vodafone 38. Istanbul Maratonu’nun Sultanahmet’teki ödül töreni sırasında oldu. Göreve başlayalı birkaç ay olan Deegan, neşeli ve rahat tavırları, sürekli gülen yüzü ile dikkat çekiyordu. Sanki, yıllardır Türkiye’de görev yapıyormuş gibi bir hali vardı.

Daha sonra, geçtiğimiz gün 2016-2017 finans yılının sonuçlarının açıklandığı basın toplantısında karşılaştık. Ramazan’ın hürmetine trafik sıkışıklığı yaşamadığım ve hemen taksi bulduğum için mekâna hesapladığımdan biraz daha erken gitmiştim. Basına dağıtılacak bültende kullanılmak üzere Colman Deegan ve diğer Vodafone yöneticilerinin fotoğrafı Boğaziçi manzarası arka plana alınarak çekiliyordu.

Deegan, yanımdan geçerken “Merhaba, hoş geldiniz!” diyerek geçti. Yöneticilerde sıkça rastladığımız koyu renkli bir takım elbise yerine açık mavi bir elbiseyi tercih etmişti. Çekimler bittikten sonra hemen yanıma geldi ve ayak üstü sohbet etmeye başladı. Sıcakkanlı bir insan olduğu zaten her halinden anlaşılıyordu.

Tam bir İstanbul aşığı olduğunu, ülkemizde görev yapmaktan dolayı çok mutlu olduğunu söyledi. İkiz kızları ve bir yaşında bir oğlu varmış. Zaten en büyük eleştirmenleri de kızlarıymış. Kendisine zaman zaman 10 üzerinden 6 veriyorlarmış. Rumeli Hisarı tarafında, deniz manzaralı bir evde oturuyormuş. Aslında bir MANU taraftarıymış ama “Türkiye’de doğal olarak Beşiktaşlıyım…” diyor. Londra’dan konuştu, benim gibi müzmin bir Fenerbahçe taraftarı olan Engin (Aksoy) Bey’in takım değiştirdiğine dair şakalar yaptı. Belki de beş dakika denilebilecek kadar kısa bir zamana sıcacık bir sohbet sığdırdı. Komplekssiz, egosuz, hepsinden çok daha önemlisi içten…

Asıl sürpriz basın toplantısı başladığında oldu. Colman Deegan, tüm sunumunu Türkçe yaptı. Evet, Türkçe! Bu çok da alışık olmadığımız bir durum aslında. Şimdi bazı arkadaşlar diyebilir ki, “Türkçe yaptı ama ekrandan okudu…” Öyle de olsa, 8-9 aydır görev yaptığı bir ülkenin diliyle sunum yapmak bence herkesin harcı değil…

Türkiye’ye tayininde, kendisine raporladığı Serpil Timuray’ın bir dahli var mıdır bilmiyorum ama, ülkemizin dinamikleri göz önünde bulundurulduğunda son derece başarılı bir seçim yapılmış kanaatindeyim. Geç de olsa hoş geldin Colman. Umarım, görevinde başarılı olursun…

Vodafone, uzun bir süredir satılma dedikodularıyla çalkalanıyor. Globalden yapılan açıklamalar, “Biz Türkiye pazarında olmaktan memnunuz…” dese de kimi zaman Türkiye’den, kimi zaman da yurt dışından bazı grup şirketleriyle Vodafone’un adı yan yana getiriliyor.

Bir başka mesele ise, Vodafone’un Türkiye operasyonlarında karlı olup olmadığı, vergi verip vermediği… Açıkçası ben iktisat okumadım, bilanço okumaktan da anlamam…

Ancak, geçtiğimiz yıl 1 milyar 200 milyon TL yatırım yaptıklarını, gelecek yıl da 1 milyarın üzerinde yatırım yapacaklarını söyleyen, 2006 yılından bu yana 20 milyar liranın üzerinde parayı bu ülkeye yatıran, 22,8 milyon aboneye hizmet veren, 3500 kişiye ekmek veren ve ekosisteminde 43 bin paydaşı bulunan bir şirketin zarar görmesini istemem.

İnanıyorum ki, Colman Deegan yönetimindeki Vodafone, şirketinin gazetecilere olan yaklaşımını da tekrar gözden geçirecektir. Gazeteciye gözdağı veren, hatta topluma açık bir rapora dayanarak yazdığı yazıdan ötürü gazeteciye dava açan bir şirket olarak anılmasına izin vermeyecektir.

Umarım, yanılmam…

About The Author

Chief Editor

Yayıncılık dünyasında 30 yılı geride bırakan Cem Kıvırcık, bilişim dünyasında gündemi izlemeye ve sizlerle paylaşmaya devam ediyor. Kimi zaman yeni çıkan bir akıllı telefon, kimi zaman hayatımızı değiştirecek bir uzay teknolojisi haberi... Bilişim ve teknoloji gündemini onunla birlikte izleyeceksiniz.

Number of Entries : 573

Leave a Comment

You must be logged in to post a comment.

© 2013 Powered By Cem Kıvırcık

Scroll to top