Detoks zamanı! Bu yıl fazla spam’den kurtuluyoruz… Reviewed by Momizat on . Yıllar önce, spam’le yeni tanıştığımız dönemlerde izleyici olarak katıldığım bir panelde, bilişimle ilgili çalışmaları olan bir hukuk adamına spam yapmanın bir Yıllar önce, spam’le yeni tanıştığımız dönemlerde izleyici olarak katıldığım bir panelde, bilişimle ilgili çalışmaları olan bir hukuk adamına spam yapmanın bir Rating: 0
You Are Here: Home » CEM KIVIRCIK'LA DİJİTAL GÜNDEM » Detoks zamanı! Bu yıl fazla spam’den kurtuluyoruz…

Detoks zamanı! Bu yıl fazla spam’den kurtuluyoruz…

cemkivircik_portreYıllar önce, spam’le yeni tanıştığımız dönemlerde izleyici olarak katıldığım bir panelde, bilişimle ilgili çalışmaları olan bir hukuk adamına spam yapmanın bir suç olup olmadığını sormuştum. Açıkçası kendisinin o gün verdiği yanıta şu an bile şaşırmaya devam ediyorum. Kendisi, bu konuyla ilgili öyle töleranslı bir yaklaşım gösterdi ki, en sonunda lafı şu noktaya getirdi: “Ne var ki, birçok ilginç konuyu bu spam’lerden öğreniyorsunuz…”

3G’nin yaygınlaştığı bugün, tam da bu noktada şimdi ben soruyorum. Maillerinizi akıllı telefonunuzla ve mobil genişbantla alırken, spam mesajların değerli kapasitenizden çalmasıyla ilgili düşünceniz nedir? Sizinle ilgisi olmayan spam mesajlar yüzünden paketinizin kotasını aştığınızda, karşı karşıya kalacacağınız bu sıkıntının faturasını kim ödeyecek? Elbette ki, Turkcell’in abonelerini rahatlatan birçok çözümü var ancak, spam engellenmesi gereken ve hukuken de suç olan bir eylem…

Özellikle bazı e-ticaret kurumları, spam olup olmadığı tartışmalı bu yöntemi kullanıyorlar. Diyelim ki, bir web sitesi aracılığıyla internetten alışveriş yapmak istiyorsunuz. Bu web sitesine ya e-posta adresiniz ve bir şifre ile, ya da herhangi bir sosyal medya hesabınız aracılığıyla kayıt oluyorsunuz. Alışverişiniz bittikten sonra, hemen her gün bir, hatta bazı sitelerden günde birkaç adet tanıtım e-postası almaya devam ediyorsunuz. İnternet etiğine sahip bazı web siteleri küçük bir kutuyu tıklamanızla size istemediğiniz e-posta göndermeyi durduruyor, ancak bazıları bunu görmezden geliyorlar. Aslında teknik olarak, bu web sitesine kayıt olup da e-posta adresinizi verdiğiniz anda, daha sonra gönderilecek tüm e-postaları peşinen kabul ediyorsunuz. Peki, belki de bir kez alışveriş edeceğiniz bir yerden ömrünüz boyunca mesaj almak ister misiniz? İşte size bunu nasıl yapacağınızı göstereceğim ve yeni yıla fazla spam’den kurtularak, detoks yapmış bir şekilde gireceksiniz.

GuerillaMail (www.guerillamail.com):

Tam bir “kullan at” e-posta hizmeti sunan GuerillaMail, size bir zaman sınırı da koymuyor. Web sitesinde bulunan 9 değişik domainden birini seçerek, tamamen size özel bir e-posta adresi ve posta kutusuna sahip oluyorsunuz. Buraya gelen posta, bir saat içinde görüntülenmezse otomatik olarak siliniyor. Posta kutunuzu şifrelemek ve gelen spami filtrelemek gibi yeteneklerinin yanı sıra, 150 MB’lık eklentilerle e-posta göndermek gibi yetenekleri de var.

Mailinator (www.mailinator.com):

Son derece kendine özgün bir hizmet sunan Mailinator, “kullan at e-posta” dünyasında bambaşka bir çığır açıyor. Diğer web sitelerinde olduğu gibi, herhangi bir başvuru sürecinden geçmiyorsunuz. Mailinator, e-postanızın varacağı e-posta adresi için herhangi bir e-posta hesabı yaratıyor. Örneğin, diyelim ki, web’te herhangi bir yere kivircik@mailinator.com adresi ile abone oldunuz. Bu adres için web sitesi olmayan bu posta hesabına, olmayan bir posta kutusu yaratıyor. Dilerseniz, Mailinator’un ana sayfasına giderek, herkes gibi siz de dilediğiniz posta kutusu seçeneğini de, daha parola koruması dahi olmadan seçebiliyorsunuz. Postalar birkaç saat içinde sistemden otomatikman siliniyorlar. Ancak Facebook gibi önemli uygulamaların Mailinator uzantılı posta adreslerini engellediğini de hatırlatalım.

10 Minute Mail

“Sevmek bir ömür sürer, sevişmek bir dakika!”… Türkiye’nin Eurovision’da yarıştığı belki de en güzel şarkı… Peki, o zaman 10 dakikada ne yapılmaz? Bu web sitesinin en önemli özelliklerinden biri Türkçe olması… Burada size sunulan e-posta adresini alıyorsunuz ve bu adresin ömrü yalnızca 10 dakika sürüyor. Ancak sizin daha fazlaya ihtiyacınız varsa, o konuda da çözüm hazır, ek bir 10 dakika daha alıyorsunuz.

Fake Inbox

İsmiyle müsemma, “Fake Inbox” size “sahte” bir “Gelen Kutusu” yaratıyor. Eposta adresi alırken ister dilediğiniz bir ismi seçebiliyor, isterseniz de size otomatik olarak sunulanı kabul edebiliyorsunuz. 60 dakika sonra bu adresin esamesi okunmuyor ancak, bu adresi zaman zaman hayata döndürüp başka işler yapma şansınız da söz konusu…

Air Mail

“Kullan at” eposta hizmeti almakla, geleneksel eposta hizmetinin konforlu olanaklarından fedakarlık etmek zorunda değilsiniz. Air Mail’e geldiğinizde size sistem bir eposta adresi yaratıyor, 10 saniyede bir mesajlarınızı kontrol ediyor. Ancak daha sonra kendinize bir kullanıcı adı ve domain tercih edebiliyor, bunları klasik gelen kutusu arabirimi yardımıyla kontrol edebiliyor, hatta sistemin eposta uyarı sisteminden bile yararlanabiliyorsunuz. 24 saat boyunca inaktif kaldığınızda Air Mail, size ait IP de dahil olmak üzere geride iz bırakmamak üzere her şeyi siliyor.

About The Author

Chief Editor

Yayıncılık dünyasında 30 yılı geride bırakan Cem Kıvırcık, bilişim dünyasında gündemi izlemeye ve sizlerle paylaşmaya devam ediyor. Kimi zaman yeni çıkan bir akıllı telefon, kimi zaman hayatımızı değiştirecek bir uzay teknolojisi haberi... Bilişim ve teknoloji gündemini onunla birlikte izleyeceksiniz.

Number of Entries : 573

Leave a Comment

You must be logged in to post a comment.

© 2013 Powered By Cem Kıvırcık

Scroll to top