EMS, “Herkes bir gün yazılımcı olacak!” diyor… Reviewed by Momizat on . Yirmi yılı aşkın tecrübesi, deneyimli kadrosu, danışmanlık ve teknik destek alanlarındaki güçlü müşteri yönetimi ve yenilikçiliği esas alana yaklaşımı ile sektö Yirmi yılı aşkın tecrübesi, deneyimli kadrosu, danışmanlık ve teknik destek alanlarındaki güçlü müşteri yönetimi ve yenilikçiliği esas alana yaklaşımı ile sektö Rating: 0
You Are Here: Home » HABERLER » EMS, “Herkes bir gün yazılımcı olacak!” diyor…

EMS, “Herkes bir gün yazılımcı olacak!” diyor…

ems-yazlm-yonetim-kurul-u-baskani-senol-balo-2

Yirmi yılı aşkın tecrübesi, deneyimli kadrosu, danışmanlık ve teknik destek alanlarındaki güçlü müşteri yönetimi ve yenilikçiliği esas alana yaklaşımı ile sektöründe farklılaşan EMS Yazılım, süreç yönetiminde devrim yaratacak bir yazılıma imza attı: OCTOPOD.

Kurumsal kaynak planlaması (ERP) çözümlerinde yerli ya da yabancı teknoloji tarafından, müşterilere önerilen çözümlerin yetersizliğinden yola çıkılarak 4 yılda geliştirilen OCTOPOD Yazılım Geliştirme Platformu,  5 Milyon TL’lik bir yatırım ile hayata geçti.

‘Verimlilik %65’i geçemiyor, bu verimlilik değil…’

OCTOPOD’un Türkiye tanıtım toplantısında konuşan EMS Yazılım Yönetim Kurulu Başkanı Şenol Balo, sektördeki hazır paket yazılımların müşterinin ihtiyacını tam olarak karşılayamadığını bu nedenle verimliliğin %65’lerde kaldığına değindi: ERP’nin ana hedefi, kaynakların etkin kullanımı. Mevcut yazılım ürünleri ile bu etkinliğin sağlanması söz konusu olamıyor. Neden? Çünkü, hazır yazılımın bir firmaya implemantasyonu 12-18 ay arası değişiyor. Bu esnada firmanın ihtiyaçları değişiyor. Hatta programları kullanmaya başlayan insan kaynağı değişiyor. Eğitim süreci ise bambaşka bir problem. Teknolojinin kendine has dili, firma çalışanların günlük hayattaki gerçekleri ile örtüşmüyor. Mesela siz bir satış elemanısınız. Gün boyu yoldasınız. Ve akşam 6’ya kadar tüm görüşmelerinizin raporunu göndermeniz lazım. Öznelleştiremediğiniz programlarla bu süre çok uzuyor, raporlamalar aksıyor, verimlilik düşüyor. Bu sorunlarla yıllardır karşılaşıyoruz. Octopod’u buradan hareketle geliştirdik…”

‘Maliyetler yüksek…’

Piyasadaki paket yazılımların hantal, özelleştirilmiş yazılımların ise yüksek bütçeli olduğuna dikkat çeken Şenol Balo: “ Türk ekonomisinin bel kemiğini küçük ve orta ölçekli işletmeler oluşturuyor. Temelde maliyetlerin yüksek olması sebebiyle bu firmalar özelleştirilmiş yazılımlara erişemiyor, teklif dahi almıyorlar. Bir kere paket yazılım aldığın zaman da, o firmaya bağımlı hale geliyorsun. Bu bir işletme için zaman kaybı…” dedi.

‘Kendi yazılımınızı geliştirin…’                                                                                                                             

Kurumsal kaynak planlaması (ERP) çözümlerinde yerli ya da yabancı teknoloji tarafından, müşterilere önerilen çözümlerin yetersizliğinden yola çıkarak geliştirilen OCTOPOD Yazılım Geliştirme Platformu, 5 Milyon TL’lik bir yatırım ile hayata geçti.  4 yıllık AR-GE çalışması, 15.000 saati aşkın test ve uygulama, 100’ü aşkın implementasyon sonunda müşterilerin karşısına çıkmaya hazır hale gelen OCTOPOD sayesinde her firma, kendi ERP modülünü geliştirebiliyor: “OCTOPOD’u kullanmak için ileri seviyede yazılımcıya ihtiyaç yok. Toplamda 9 saatlik bir eğitimin sonunda herkes yazılım geliştirebilir. İnternet olan her yerden geliştirme platformuna erişilerek tasarım yapmak mümkün. En önemlisi yazılımcı bağımlılığını ortadan kaldırıyor. Bu sayede firma klasik metodlara oranla 6-20 kat arası bir hıza ulaşıyor.

‘Zombi Yazılımcılar İstemiyoruz…’

OCTOPOD’un yazılımcı olmak isteyen yeni mezunlar için de ideal olduğunu söyleyen Şenol Balo sözlerine şöyle devam etti: “Sektörde nitelikli eleman açığı var. Ayrıca çok ciddi bir sirkülasyon var. Mezunlar ise, başka iş yapma derdinde. Çünkü yazılım geliştirmek uzun bir süreç. OCTOPOD yazılımcı olmak isteyenlere de bir kariyer vaat ediyor. Sadece 9 saatlik bir eğitimle her yeni mezun bir OCTOPOD bayisi haline gelebilir. Artık zombi yazılımcılara teslim olmak istemiyoruz…’

‘İlk Hedef İngiltere’

Halen 9 ülkede ERP danışmanlık ve implementasyon hizmetleri veren EMS Yazılım’ın Octopod ile hedefi Avrupa pazarı.  5 yıl içerisinde 20 ülkede Octopod’u yerleştirmeyi hedeflediklerine değinen EMS Yazılım Yönetim Kurulu Başkanı Şenol Balo, ilk görüşmelerin İngiltere pazarı ile gerçekleştirileceğini belirtti.

About The Author

Chief Editor

Yayıncılık dünyasında 30 yılı geride bırakan Cem Kıvırcık, bilişim dünyasında gündemi izlemeye ve sizlerle paylaşmaya devam ediyor. Kimi zaman yeni çıkan bir akıllı telefon, kimi zaman hayatımızı değiştirecek bir uzay teknolojisi haberi... Bilişim ve teknoloji gündemini onunla birlikte izleyeceksiniz.

Number of Entries : 573

Leave a Comment

You must be logged in to post a comment.

© 2013 Powered By Cem Kıvırcık

Scroll to top