Genişbant internet de bir insan hakkıdır Reviewed by Momizat on . Bu hafta “İnsan Hakları ve Demokrasi Haftası”... Çünkü bundan 65 yıl önce, 10 Aralık 1948 yılında, Birleşmiş Milletler’in Paris’te yapılan oturumunda “İnsan Hak Bu hafta “İnsan Hakları ve Demokrasi Haftası”... Çünkü bundan 65 yıl önce, 10 Aralık 1948 yılında, Birleşmiş Milletler’in Paris’te yapılan oturumunda “İnsan Hak Rating: 0
You Are Here: Home » CEM KIVIRCIK'LA DİJİTAL GÜNDEM » Genişbant internet de bir insan hakkıdır

Genişbant internet de bir insan hakkıdır

cemkivircik_portreBu hafta “İnsan Hakları ve Demokrasi Haftası”… Çünkü bundan 65 yıl önce, 10 Aralık 1948 yılında, Birleşmiş Milletler’in Paris’te yapılan oturumunda “İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi” yayınlanmış, Türkiye’nin de dahil olduğu 48 üye devlet bu bildirge lehinde oy kullanmıştı.

Bu bildirgede yer alan 30 madde dünyanın yaşadığı büyük bir savaşın ertesinde kaleme alınmıştı. Bu savaşın ardında yer alan soykırımın belgeleri birer birer ortaya çıktığında, insanlık belki de kendinden utanmış ve böyle bir ortak bildiriyle bu yaşananların bir daha yaşanmaması için 48 devlet imza atmıştı.

Bildirgede genel olarak, dili, dini, ırkı ne olursa olsun tüm insanların yasalar önünde eşit ve özgür olduğu, çalışma, eğitim ve temel ihtiyaçlar konusunda bütün insanlıkla aynı haklara sahip olduğu yer alıyordu. Bugün, ülkemiz de dahil olmak üzere, gelişmişlik düzeyi çok üst düzey olan ülkelerde dahi bu 30 madde konusunda tartışmalar yaşanmaya devam ediyor. Ancak, biz konuya başka bir taraftan bakacağız.

Yine Paris’te 1865 yılında International Telegraph Union (Uluslararası Telgraf Birliği) olarak kurulan, 1934 yılında bugünkü ismini alan ve 1947’de Birleşmiş Milletler çatısı altında özel bir organizasyon olan ITU (International Telecommunication Union – Uluslararası Telekomünikasyon Birliği), Bilgi Toplumu yaratma sürecinde, 2000’den bu yana önemli çalışmalar yapıyor. 2003 yılında Cenevre’de, 2005 yılında da Tunus’ta iki fazlı olarak Bilgi Toplumu Dünya Zirvesi (World Summit on Information Society) düzenleyen ITU, bu toplantılarda insan hakları arasında iletişim ve internetin de yer alması gerektiği konusunu gündeme getirdi. Özellikle Papalık Makamı’nın internetin insan hayatına büyük katkılar sağlayacağı, refahı ve huzuru, düşünsel ve estetik gelişmeyi küresel ölçekte insanlar ve halklar arasında karşılıklı anlayışı teşvik edeceği konusundaki açıklaması önemliydi.

ITU Genel Sekreteri Hamadoun Toure ile Antalya’da havaalanına kadar keyifli bir otomobil yolculuğu yapmıştım geçtiğimiz yıl. Bana Ruanda Başkanı Paul Kagame ve “Dünyanın en zengin adamı” olarak bilinen Carlos Slim’in kurmuş olduğu Genişbant Komisyonu için gönüllü olarak nasıl çalıştıklarını anlattı. “Genişbant internet, ITU ve dolayısıyla Birleşmiş Milletler’e göre temel bir insan hakkıdır…” diyordu.

Avrupa’nın “Dijital Ajandası” nı hazırlayan Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Neelie Kroes, 2020 yılında her Avrupalı’nın en az 30 Mbps genişbant internet bağlantısı olmasını “bir insan hakkı” meselesi olarak görüyor. Finlandiya, 2009 yılında her vatandaşının en az 1 Mbps internete sahip olması gerektiğini yasalaştırarak bu konuda ilk adım atan ilk ülke oldu.

Evet, internet hepimizin hakkı… Evet, internet kültürlerarası alışverişin, toplumsal kaynaşmanın önemli bir anahtarı… Evet, internet refah, gelişme, büyümek demek… Ve internet bir insan hakkı olarak özgürlük demek…

Bu vesileyle, İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin 19. Maddesini tekrar hatırlayalım: “Her ferdin fikir ve fikirlerini açıklamak hürriyetine hakkı vardır. Bu hak fikirlerinden ötürü rahatsız edilmemek, memleket sınırları mevzubahis olmaksızın malümat ve fikirleri her vasıta ile aramak, elde etmek veya yaymak hakkını içerir…”

Hakkınıza sahip çıkın…

About The Author

Chief Editor

Yayıncılık dünyasında 30 yılı geride bırakan Cem Kıvırcık, bilişim dünyasında gündemi izlemeye ve sizlerle paylaşmaya devam ediyor. Kimi zaman yeni çıkan bir akıllı telefon, kimi zaman hayatımızı değiştirecek bir uzay teknolojisi haberi... Bilişim ve teknoloji gündemini onunla birlikte izleyeceksiniz.

Number of Entries : 573

Leave a Comment

You must be logged in to post a comment.

© 2013 Powered By Cem Kıvırcık

Scroll to top