IBM’in dümeninde bir kadın kaptan: Defne Tozan… Reviewed by Momizat on . Temmuz 2016 itibariyle IBM Türk organizasyonunun başına geçen Defne Tozan, teknoloji gazetecileriyle bir araya geldi. Hikayesini gazetecilerle paylaşan Tozan, a Temmuz 2016 itibariyle IBM Türk organizasyonunun başına geçen Defne Tozan, teknoloji gazetecileriyle bir araya geldi. Hikayesini gazetecilerle paylaşan Tozan, a Rating: 0
You Are Here: Home » HABERLER » IBM’in dümeninde bir kadın kaptan: Defne Tozan…

IBM’in dümeninde bir kadın kaptan: Defne Tozan…

defne-tozan

Temmuz 2016 itibariyle IBM Türk organizasyonunun başına geçen Defne Tozan, teknoloji gazetecileriyle bir araya geldi. Hikayesini gazetecilerle paylaşan Tozan, aslında ailesinin doktor olması yolunda beklentilerinin olduğunu, ancak kendisinin o günlerde ziyaret etmiş olduğu ODTÜ’yü çok beğenmesi ve bilişimci bir misafirlerinin yönlendirmesi sonucu bu kariyeri seçtiğini anlattı. İlk işi olan IBM’de 28 yıldır kamu sektörü ve telekomünikasyon endüstrisinde çeşitli yöneticilik rolleri üstlenen Tozan Genel Müdür rolüne geçmeden önce IBM Global Teknoloji Hizmetleri Ülke Müdürü rolünde Global Teknoloji Hizmetleri organizasyonunu yeniden yapılandırarak hem büyüme, hem de hizmet kalitesi ve müşteri memnuniyetinde artış sağladı.

Defne Tozan; Kognitif, Bulut Bilişim, Büyük Veri ve Analitik, Mobil ve Güvenlik alanlarındaki IBM’in ileri teknoloji çözümlerini ülkedeki kilit sektörlerin mevcut ve olası ihtiyaçları doğrultusunda konumlandırmak üzere çalışmalar yapacağını söylüyor.

IBM’in katma değer üretimi azalan işlerden çekildiğini belirten Tozan, şirketin son dönemde geçirdiği transformasyon ile günümüzde tüm dünyada ve Türkiye’de Büyük Veri Analitiği, Bulut, Mobil ve Sosyal İş Çözümleri, Siber Güvenlik ve Nesnelerin İnterneti konularına ve sektörel çözümlere odaklandığını söylüyor ve ekliyor: “Bu çözümler Kognitif olarak adlandırdığımız ve özellikle bu yıl IBM’in en önemli iş önceliklerinden biri olan çözümler çatısının de alt yapısını oluşturuyor.”

Tozan özellikle “öğrenebilen bilgisayar” Watson’ın çalışmaları üzerinde duruyor. Ülkemizde de bazı start-up şirketlerin Watson için uygulamalar yazdığını belirten IBM Türk Genel Müdürü, Watson ile ilgili şunları söylüyor: “IBM geçmişte birçok örneği olan pazar yapıcı rolü ile bu alanda da yeni bilgi işlem çağını temsil eden, piyasaya sunulmuş ilk kognitif bilgi işlem yeteneği Watson ile müşterilerinin dönüşümlerine yardımcı oluyor. Bulut üzerinde çalışan sistem; yüksek veri hacimlerini analiz ediyor, doğal dilde bulunan karmaşık soruları yanıtlıyor ve kanıta dayalı yanıtlar öneriyor. Watson, sürekli olarak öğrenip, zaman içinde önceki etkileşimlerden bilgi ve değer oluşturuyor.

IBM Watson, Watson Developer Cloud çözümünde yer alan 20’nin üzerinde Watson hizmeti aracılığıyla, dünya çapındaki geliştiriciler, öğrenciler, girişimciler ve teknoloji meraklılarının oluşturduğu büyüyen bir ekosistemi, kognitif bilgi işlem sağlayarak destekliyor. Bu şekilde, bu ekosistemin, Watson’ın desteklediği tamamen yeni bir uygulama ve iş sınıfının keşfedilip oluşturulmasına olanak sağlanıyor.

IBM ve 280’i aşkın ticari çözüm ortağı, on binlerce teknoloji meraklısıyla birlikte, sektörler ve uzmanlıklar genelinde, kognitif bilgi işlem sistemlerini yeni bilgi işlem standardı haline getirmek amacıyla, Watson Ecosystem’in bir parçası olarak çalışıyor. IBM Watson, bankacılık, sağlık ve perakende sektörü başta olmak üzere çok farklı sektörlerde hali hazırda kullanılıyor.”

Yaklaşık 78 yıldır ülkemizde hizmet vermekte olan bilişim dünyasının köklü şirketlerinden IBM’in yöneticisi Defne Tozan’a başarılar diliyor, göreve hoşgeldin diyoruz.

 

About The Author

Chief Editor

Yayıncılık dünyasında 30 yılı geride bırakan Cem Kıvırcık, bilişim dünyasında gündemi izlemeye ve sizlerle paylaşmaya devam ediyor. Kimi zaman yeni çıkan bir akıllı telefon, kimi zaman hayatımızı değiştirecek bir uzay teknolojisi haberi... Bilişim ve teknoloji gündemini onunla birlikte izleyeceksiniz.

Number of Entries : 573

Leave a Comment

You must be logged in to post a comment.

© 2013 Powered By Cem Kıvırcık

Scroll to top