Siber Zeytin Dalı Harekâtı Reviewed by Momizat on . Siber savaş… Gelişen teknolojiyle birlikte taşla, sopayla, okla, baltayla, mızrakla başlayan ve topla, tüfekle devam eden geleneksel savaşlar da artık “siber” o Siber savaş… Gelişen teknolojiyle birlikte taşla, sopayla, okla, baltayla, mızrakla başlayan ve topla, tüfekle devam eden geleneksel savaşlar da artık “siber” o Rating: 0
You Are Here: Home » CEM KIVIRCIK'LA DİJİTAL GÜNDEM » Siber Zeytin Dalı Harekâtı

Siber Zeytin Dalı Harekâtı

Siber savaş…

Gelişen teknolojiyle birlikte taşla, sopayla, okla, baltayla, mızrakla başlayan ve topla, tüfekle devam eden geleneksel savaşlar da artık “siber” olarak yapılır oldu…

Geçtiğimiz günlerde katıldığımız birçok etkinlikte siber savaş konuşuldu.

Başbakanımız Binali Yıldırım, şahsen izleme olanağı bulduğum bakanlık yaptığı dönemlerden bu yana “siber güvenlik” meselesine büyük önem veriyor.

Nitekim geçtiğimiz yıl yapılan resmî açıklamayla 13 bin hacker’dan oluştuğu belirtilen siber ordumuz genişleyerek yurt savunmasında görev başında…

Ayrıca BTK (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu), görev, yetki ve sorumlulukları dahilinde siber güvenlik konusunda önemli çalışmaları mevcut.

Yerli ve yabancı birçok güvenlik şirketinin raporlarına göre Türkiye, siber tehdit sıralamasında ilk 10 ülke arasında…

Siber saldırılar belirli noktaları hedef alıyor…

Ancak öncelikli hedefler kamu kurumları, askeri birimler, stratejik tesisler, iletişim altyapısı, finans kuruluşları ve enerji tesisleri…

Bir uzman açıklamasında adı açıklanmayan bir su arıtma tesisinin bile siber saldırıya uğradığını anlattı… Amaç arıtılan suyun kimyasal özelliğini değiştirmekmiş… 2,5 milyon kişinin faydalandığı bu tesise yapılan saldırı başarılı olsa tarihin en büyük kitlesel katliamlarından biri yaşanacakmış…

Peki, Türkiye’nin Zeytin Dalı Harekâtı sırasında tanklar Afrin’e doğru ilerlerken çevrimiçi ortamda nasıl bir siber savaş yaşandığı biliyor musunuz?

Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş. (STM) geçtiğimiz günlerde önemli bir rapor paylaştı. Bu raporda özellikle kamuoyunda algı operasyonları yapıldığına dikkat çekiliyor.

Psikolojik harbin bilinen en eski ve etkili yöntemi kara propaganda ile Türk Silahlı Kuvvetleri ve dolayısıyla ülkemiz yıpratılmaya çalışıldı.

“Harbin 5. boyutu” olarak nitelendirilen siber savaş yöntemleriyle “#OpTurkey” başlığı altında, özellikle kamu kurum ve kuruluşlarının taşra teşkilatlarına siber saldırılar düzenlendi.

Bu saldırıların arkasındaki gücün bir devlet/devlet destekli organizasyon olduğu konusunda makul deliller ve şüpheler var.

Siber savaşı şu anda tam anlamıyla fark edemesek de çok yakında etkilerini daha yoğun olarak hissedeceğiz…

Allah vatan savunmasında akıl teri döken “isimsiz kahramanlara” zeval vermesin…

Sevgiyle kalın…

Not: Bu yazı daha önce F5Haber.com ve Teknolojioku.com sitelerinde yayınlanmıştır.

About The Author

Chief Editor

Yayıncılık dünyasında 30 yılı geride bırakan Cem Kıvırcık, bilişim dünyasında gündemi izlemeye ve sizlerle paylaşmaya devam ediyor. Kimi zaman yeni çıkan bir akıllı telefon, kimi zaman hayatımızı değiştirecek bir uzay teknolojisi haberi... Bilişim ve teknoloji gündemini onunla birlikte izleyeceksiniz.

Number of Entries : 573

Leave a Comment

You must be logged in to post a comment.

© 2013 Powered By Cem Kıvırcık

Scroll to top