Sosyal medya’yı kim buldu? Reviewed by Momizat on . Hemen hemen 10 yılı aşkın bir süredir, “sosyal medya” kavramı ile iç içeyiz... Bugün itibariyle Facebook ve Twitter başta olmak üzere 370’den fazla sosyal medya Hemen hemen 10 yılı aşkın bir süredir, “sosyal medya” kavramı ile iç içeyiz... Bugün itibariyle Facebook ve Twitter başta olmak üzere 370’den fazla sosyal medya Rating: 0
You Are Here: Home » CEM KIVIRCIK'LA DİJİTAL GÜNDEM » Sosyal medya’yı kim buldu?

Sosyal medya’yı kim buldu?

cemkivircik_portreHemen hemen 10 yılı aşkın bir süredir, “sosyal medya” kavramı ile iç içeyiz… Bugün itibariyle Facebook ve Twitter başta olmak üzere 370’den fazla sosyal medya uygulaması ve aracı bulunuyor. Peki sosyal medya kavramının ortaya nasıl çıktığını, bu tanımlamayı ilk kimin kullandığını biliyor musunuz?

Macar bir yazar, Frigreys Karinthy, 1929 yılında “Everything is Different” (Herşey Farklıdır) adında bir öykü kitabı yayınladı. Bu kitapta yer alan öykülerden biri “Chain” (Zincir) adını taşıyordu. Bu öyküde anlatıldığı üzere aslında dünyamız çok küçüktü ve birbirini tanımayan iki insanın arasında en çok altı adım bulunuyordu. Yani, dünyadaki her insan birbirine, “arkadaşının arkadaşı” üzerinden altı halka ile bağlanıyordu. Tabii o günlerde dünya üzerinde yalnızca 1,5 milyar insan vardı.

Daha sonra, çeşitli üniversitelerden bilim adamları, sosyologlar, psikologlar bu “altı adım”la ilgili birçok çalışma yaptılar. Bugün kullanmakta olduğumuz sosyal medya uygulamalarının temelinde insanları birbirlerine bağlayan ve dünyayı küçülten bu “altı adım” bulunuyordu. Özellikle Linkedin kullananlar, orada hiç tanımadıkları insanlara nasıl olup da tanıdıkları insanlar aracılığıyla, kaçıncı dereceden bağlı olduklarını kontrol edebilirler.

“Sosyal medya” kavramını en çok sahiplenen kişi bir bayan: Tina Sharkey… Daha önce iVillage ve AOL’de yöneticilik yapan Sharkey, bu kavramı 1997’de biyografisinde kullanmış. Kendisi de bu durumu kabulleniyor ve “Evet, sosyal medya kavramını ben buldum. Bu, servis medyası, ya da tam anlamıyla bilgi veren bir medya değildi, sosyal medya tam karşılığıydı…” diyor. Nitekim, socialmedia.com adresi de Tina Sharkey’e ait durumda…

Ancak, Sharkey bu domaini, 1999 yılında kadar tescil altına almamış. AOL’deki eski çalışma arkadaşlarından seri girişimci Ted Leonsis, “Tina’yı severim ama sosyal medya kavramı AOL’nin kurucusu Steve Case ile AOL Instant Messenger (Anında Mesajlaşma) platformunu oluştururken ta 90’lar öncesinde kullandığımız bir kavramdı…” diyor.

Yarışta yalnızca iki kişi yok elbette… Kendisini fotoğrafçı/yazar/sosyal medya araştırmacısı ve stratejst/hacker olarak tanımlayan Darrell Berry de bu kavramı Tokyo’da yaşamını sürdürürken 1994’lerin sonlarında çevrimiçi medya platformu olan Matisse’i geliştirmeye başladığında kullanmaya başladığını iddia ediyor.

Bir de teknoloji stratejisti olan Chris Shipley var. Onun iddiası, “Tamam ilk ben kullandım diyemem ama 2004’te yazdığım yazılarda en çok ben gündeme getirdim, dillere pelesenk olmasına neden oldum…” şeklinde…

Kim bilir? Çok yakında bu isimlere yenileri de katılır… Ya da Vizontele’nin Deli Emin’i gibi birileri “Şerefsizim benim aklıma gelmişti…” deyiverir geç de olsa…

About The Author

Chief Editor

Yayıncılık dünyasında 30 yılı geride bırakan Cem Kıvırcık, bilişim dünyasında gündemi izlemeye ve sizlerle paylaşmaya devam ediyor. Kimi zaman yeni çıkan bir akıllı telefon, kimi zaman hayatımızı değiştirecek bir uzay teknolojisi haberi... Bilişim ve teknoloji gündemini onunla birlikte izleyeceksiniz.

Number of Entries : 573

Leave a Comment

You must be logged in to post a comment.

© 2013 Powered By Cem Kıvırcık

Scroll to top