Turkcell üzüyor Reviewed by Momizat on . Geçen gün bir dost ziyaretinde çay içiyoruz, anlattılar… “Turkcell abonesiyiz ve hizmetlerinden de çok memnunuz. Ama bir durum var ki, o konuda Turkcell bizi üz Geçen gün bir dost ziyaretinde çay içiyoruz, anlattılar… “Turkcell abonesiyiz ve hizmetlerinden de çok memnunuz. Ama bir durum var ki, o konuda Turkcell bizi üz Rating: 0
You Are Here: Home » CEM KIVIRCIK'LA DİJİTAL GÜNDEM » Turkcell üzüyor

Turkcell üzüyor

cemkivircik_portre

Geçen gün bir dost ziyaretinde çay içiyoruz, anlattılar… “Turkcell abonesiyiz ve hizmetlerinden de çok memnunuz. Ama bir durum var ki, o konuda Turkcell bizi üzüyor…” dediler.

Olay şu… Abonelere otomatik yüklü olarak gelen Turkcell Menü adlı bir uygulama bulunuyormuş. Turkcell, bu uygulama aracılığıyla akıllı telefonlara pop-up mesajlar gönderiyormuş. Bu pop-up mesajları kapatayım derken, birçok abone yanlışlıkla “Tamam”a basıyormuş. Böylelikle de istemeden ücretli servislere üye oluyormuşsunuz.

Nitekim, konuyu anlatan arkadaş da babasının telefon ücretinde önemli bir değişiklik olduğunun farkına varınca konuyu araştırmış. Faturayı kontrol edince de babasının birkaç servise abone olduğunu görmüş. Babası bunlardan haberi olmadığını söylemiş.

Şimdi diyeceksiniz ki, bir yanlışlık olmuş Turkcell bunu düzeltir… Zaten asıl sorun da burada başlıyormuş. Abone olduğunuz her servis için “İZİN İPTAL” yazıp SMS’le 2870’e göndermeniz gerekiyormuş. Bu kadar kolay işte, değil mi? Ne yazık ki, değil… Birçok kez bu SMS mesajlarını göndermelerine rağmen bu servislere olan abonelikler iptal edilmemiş.

Tabii hemen Turkcell’in 532 müşteri hizmeti servisi aranmış. Buradaki görevli arkadaşlar, gelen mesajın ekran görüntüsünü bireyselevrak@turkcell.com.tr ‘ye atın demişler. Birkaç kere gönderi yapılmış, birçok seferinde GSM numarası istenmiş ama sorun bir türlü çözülmemiş.

Aslında bir servise bu kadar kolay bir şekilde abone olmak güzel. Ancak bir servisten hizmeti de kesebilmek bu kadar kolay olmalı. Ne yazık ki, bu konuda yalnızca Turkcell değil, birçok kurum aboneyi kaybetmemek adına işi yokuşa süren uygulamalarla karşımıza çıkıyor.

Lakin burada durum biraz farklı… Akıllı telefon kullanmakta olan ve durumun pek de farkında olmayacak bir sürü kullanıcı da mevcut. Tıpkı bu arkadaşımızın babası gibi… Böyle “kazaen” aboneliklerin iptal edilebilmesi için Turkcell’in daha kolay çözüm yolları üretmesi gerekiyor. Hizmetiyle abonelerini memnun eden Turkcell, bu pop-up menü sistemiyle servislere “kazaen” üye yaptığı abonelerini ne yazık ki üzüyor. Ancak, ben Turkcell’dekilerin bu sorunu en kısa zamanda çözeceklerine inanıyorum.

About The Author

Chief Editor

Yayıncılık dünyasında 30 yılı geride bırakan Cem Kıvırcık, bilişim dünyasında gündemi izlemeye ve sizlerle paylaşmaya devam ediyor. Kimi zaman yeni çıkan bir akıllı telefon, kimi zaman hayatımızı değiştirecek bir uzay teknolojisi haberi... Bilişim ve teknoloji gündemini onunla birlikte izleyeceksiniz.

Number of Entries : 573

Leave a Comment

You must be logged in to post a comment.

© 2013 Powered By Cem Kıvırcık

Scroll to top