TÜRKSAT, taşeronuna dikkat et, markana zarar veriyor! Reviewed by Momizat on . Uzun süredir müşterisi olduğum, meslek icabı da yakından izlediğim ve iç yapısı hakkında bilgi sahibi olduğum bir şirkettir TÜRKSAT... KabloTV, Teledünya, Uydun Uzun süredir müşterisi olduğum, meslek icabı da yakından izlediğim ve iç yapısı hakkında bilgi sahibi olduğum bir şirkettir TÜRKSAT... KabloTV, Teledünya, Uydun Rating: 0
You Are Here: Home » CEM KIVIRCIK'LA DİJİTAL GÜNDEM » TÜRKSAT, taşeronuna dikkat et, markana zarar veriyor!

TÜRKSAT, taşeronuna dikkat et, markana zarar veriyor!

cemkivircik_portreUzun süredir müşterisi olduğum, meslek icabı da yakından izlediğim ve iç yapısı hakkında bilgi sahibi olduğum bir şirkettir TÜRKSAT… KabloTV, Teledünya, Uydunet gibi hizmetlerinin yanı sıra, www.turkiye.gov.tr da onlardan sorulur.

Müşteri taşeronu tanımaz

Elbette birçok teknoloji şirketi gibi sahada taşeron firmalarla çalışır TÜRKSAT… Genellikle abonelikle ilgili çalışmalarınız sahadaki taşeron firma elemanları tarafından gerçekleştirilir. Bir şirketin bu tür profesyonel bir dış kaynak hizmeti alması son derece doğal… Ancak ya hizmet aldığınız taşeronunuz, markanıza zarar veriyor ve sizin ticari itibarınızı zedeliyorsa?.. Öyle ya, vatandaş hizmeti TÜRKSAT’tan aldığını düşünüyor, taşeron firma ile ilgili bir bilgisi yok ki… Bu konuya neden mi değindim? Başıma gelen, bizzat yaşadığım bir olay nedeniyle…

Yurtdışında yaşayan, ancak Türkiye’de ev sahibi olan MS hastası Belçikalı bir arkadaşım var. Birkaç yıl önce benden TÜRKSAT’a başvuru yapmamı istediler. Özellikle yabancı dilde yayın yapan, haber içerikli kanalları izlemek istiyorlardı. Başvuruyu yaptık, ancak gelen taşeron firma kişisi, herhangi bir ayar vs. yapmadan, üstelik bizim istediğimiz bir başka paketken, işini bitirmiş çekmiş gitmişti. Eh, bağlantı yapıldı ya bir kere Belçikalı arkadaşım da “Tamam tamam, olduğu kadar oldu işte!” demişti tevekkül göstererek.

Bu kez geldiklerinde, Teledünya hizmeti almak istediklerini, hatta Sinema kanallarıyla birlikye “Genişletilmiş Paket”e geçmek istediklerini söyledi arkadaşım. Üstüne bir de “Kullandığın kadar öde” internet kampanyasından yararlanmak istiyordu. Bu kampanya yılın önemli bir bölümünü yurtdışında geçiren biri için oldukça avantajlıydı.

Genellikle bu tür kurumların önemli çoğunluğunda çağrı merkezini aradığınızda karşınıza çıkan “Press nine for English” yalan olduğu için, işlemleri yine benim aracılığımla yapmak istediler. Bu arada arkadaşımın Türkçesi de nice Türkiye Cumhuriyeti kimliği taşıyana taş çıkartır, bunu da hatırlatayım.

İkamet belgesi?..

Velhasıl kelam, çağrı merkezi ile hangi kampanyalardan yararlanacağımız, bize hangi hizmetleri sunacakları, bizden ne istediklerini görüştük. Sağolsunlar, çağrı merkezindeki arkadaşlar hem bilgili, hem görgülü ve hepsinden öte çok da sabırlıydılar. Görüştüğüm çağrı merkezi görevlisi, arkadaşımın kimlik fotokopisine ihtiyaçları olduğunu söyledi. Saha ekibi bizi Pazartesi, ya da salı günü arayacaktı. Nitekim Salı günü aradılar, hizmet hızları on numara diyecek laf yok… Telefondaki görevli kimlik fotokopisinin yanında, ikamet belgesi de gerektiğini söyledi.

İkamet belgesi?.. Bu da nereden çıkmıştı. Bana ilk görüşmemizde bu belgeden söz edilmediğini, arkadaşıma halihazırda her ay TÜRKSAT’ın adına fatura gönderdiği ve TÜRKSAT sicil kayıt no’suna sahip müşterisi olduğunu anlattım. Kendisi o zaman ikametgah belgesinin olmamasının bir sorun yaratmayacağını belirtti.

Birkaç dakika sonra, taşeronun elemanlarından biri aradı cep telefonumdan… Eve gelmişler, bağlantı yapacaklardı. Telefondaki centilmen (!) ikamet belgesini sordu hemen… Ben de, hem TÜRKSAT çağrı merkeziyle yaptığım görüşmeleri, hem de zaten müşteri olan bir kişiden ikamet belgesi istemenin çok da mantıklı bir yaklaşım olmadığını söyledim.

–          İlla da ikamet belgesiiii

–          Bre kardeşim etme eyleme… Bana kimlik fotokopisi yeterli dediler. Hoş bence müşteriysen ona da gerek yok ya neyse…

–          İkamet belgesiiii…

–          Güzel kardeşim adam senin yıllardır müşterin, her ay adresine fatura yolluyorsun, tıkır tıkır ödeniyor. Adam senden aldığı hizmeti genişletmek, TÜRKSAT’a daha fazla ödemek istiyor.

–          İkamet belgesiiiii…

–          Abiciğim bu dediğin belge pantolonun arka cebinde taşınmıyor ki…Haydi sen çıkar ver bakayım ikamet belgeni! Adamı bir haline bak, MS hastası yürüyemiyor bile… Nasıl muhtara gitsin, nasıl ikamet belgesi alsın?.. Üstelik zorunlu olmadığı da söylenmişken…

–          İkamet belgesiiii… Bak gidiyorummm…

–          Allahım sana geliyorum… Git kardeşim, yolun açık olsun… Ama bir adını bağışla…

Adını bağışla yiğit!

Telefonda bu minvalde görüştüğümüz taşeron eleman ne mevzuat biliyor, ne de halden anlıyordu. Demiş ya ünlü düşünür, “Anlatabileceklerin, karşındakinin anlayabileceği kadar…” diye… En son, “Adını bağışla yiğit!” diye sordum. İsmini de aldım zat-ı muhteremin…

Hemen sonra tekrar TÜRKSAT çağrı merkezini aradım, şikayette bulundum. Çağrı merkezi yöneticisi mevzuatı inceledi ve bana dönerek, ikamet belgesinin zorunlu olmadığını söyledi. Yani, zat-ı muhterem yaptığı afra tafrada külliyen haksızdı… Birincisi bilgisizdi… İkincisi, “Bir açıp da sorayım mevzuatı…” diyemiyecek kadar düşüncesizdi. Üçüncüsü TÜRKSAT markasına zarar verdiğinin farkında olamayacak kadar fütursuzdu.

Çağrı merkezindeki görevli, “Şikayetinizi işleme koydum, 48 saat içinde size geri dönüş yapılacaktır” dedikten birkaç saat sonra arandım. Sezar’ın hakkı Sezar’a, TÜRKSAT hızlı çalışıyor. Telefondaki ses, Perşembe günü ekibin gelerek bağlantı yapacağını söyledi. Kendisinden küçük bir ricam oldu. Mümkünse ekibi değiştirmelerini, ya da en azından bana telefonda adını bağışlayan zat-ı muhteremin hiç zahmet etmemesini rica ettim. E, kardeşim sen zaten etkisiz elemansın, iş yapmaya gönlün de yok, otur oturduğun yerde…

İşin en komik tarafı bir saat kadar sonra telefonuma SMS’le gelen mesajdı: “Sayın abonemiz, KabloTV/Teledünya/Uydunet hizmet başvurunuz için iletişim bilginizden size ulaşılamamıştır.”

Sonuçta iki gün gecikmeli de olsa işlem yapılacak ama şöyle bir değerlendirme yapmak gerek:

1 – Bir ilgisiz ve bilgisiz yüzünden, 48 saat kaybedildi. Belki o zat için olmayabilir ama çoğumuz için zaman değerli ve geçen zamanı telafi etmek mümkün değil…

2 – Ülkemizde ev sahibi olmuş burayı vatan olarak seçme niyetinde olan çevresi de hayli geniş bir yabancı konuğumuz karşısında madara olduk. Adama müşterisi olduğu, oturduğu evin adresine aylardır fatura yollayan bir kurumun, faturalar tıkır tıkır ödendiği halde neden ikamet belgesi istediğini anlatmak dünyanın bütün dillerini anadiliniz gibi konuşsanız da pek mümkün olmuyor.

3 – Çağrı merkezi çalışanları, hizmet süresi ve geri dönüş hızı mükemmel seviyede olan TÜRKSAT’la ilgili menfi düşünceler oluştu. Üstelik bunda TÜRKSAT’ın hiçbir dahli olmadığı halde…

Başlıkta da yazdığı gibi: TÜRKSAT, taşeronuna dikkat et, markana zarar veriyor!

About The Author

Chief Editor

Yayıncılık dünyasında 30 yılı geride bırakan Cem Kıvırcık, bilişim dünyasında gündemi izlemeye ve sizlerle paylaşmaya devam ediyor. Kimi zaman yeni çıkan bir akıllı telefon, kimi zaman hayatımızı değiştirecek bir uzay teknolojisi haberi... Bilişim ve teknoloji gündemini onunla birlikte izleyeceksiniz.

Number of Entries : 573

Leave a Comment

You must be logged in to post a comment.

© 2013 Powered By Cem Kıvırcık

Scroll to top