Yeni yıl için “giyilebilir teknoloji” hediye rehberi Reviewed by Momizat on . Turkcell Teknoloji Zirvesi’nde, Google Glass’ı deneyimleme fırsatı bulmuştum. Özellikle Google Glass için üretilmiş olan ve bir topluluğa baktığınızda orada kaç Turkcell Teknoloji Zirvesi’nde, Google Glass’ı deneyimleme fırsatı bulmuştum. Özellikle Google Glass için üretilmiş olan ve bir topluluğa baktığınızda orada kaç Rating: 0
You Are Here: Home » CEM KIVIRCIK'LA DİJİTAL GÜNDEM » Yeni yıl için “giyilebilir teknoloji” hediye rehberi

Yeni yıl için “giyilebilir teknoloji” hediye rehberi

cemkivircik_portreTurkcell Teknoloji Zirvesi’nde, Google Glass’ı deneyimleme fırsatı bulmuştum. Özellikle Google Glass için üretilmiş olan ve bir topluluğa baktığınızda orada kaç kişinin bulunduğunu size söyleyen uygulama beni çok etkilemişti. Ancak her şey tam anlamıyla mükemmel değildi. Açıkçası tam dolu iken, size video çekimi için 45 dakika veriyor olmasını yeterli bulmadım. Her neyse… Google Glass, şu anda satılmıyor. Bir Google Glass’a sahip olmak için öncelikle Amerika’da ikamet ediyor olmanız gerekiyor, sonra da http://www.google.com/glass/start/how-to-get-one/ web adresinden başvuru yaparak “The Glass Explorer Program”a katılma hakkı kazanıyorsunuz. Yine de başvurudan hemen sonra sizi arayacakları gibi bir hisse kapılmamak gerekiyor. Bu süreç bazen çok uzun sürebiliyor.

Şimdilik her ne kadar Google Glass sahibi olma şansınız çok fazla olmasa da, “giyilebilir teknoloji” nimetlerinden siz de, sevdikleriniz de yararlanabilirsiniz. Önümüzün yılbaşı olduğunu düşünürsek, bir “giyilebilir teknoloji” hediye rehberi hayatınızı kolaylaştıracaktır. Haydi sizi dükkanımıza alalım.

Polar Bluetooth Akıllı Adımölçer ($80)

Yumurta şeklindeki bu gereci ayakkabınıza bağlıyor ve Bluetooth üzerinden iPhone, ya da iPad ile bağlantılabiliyorsunuz. Aslında bu ürün kendini tek bir model ayakkabı ile sınırlandırmak istemeyen koşucular için… Çünkü dilediğiniz ayakkabının bağcıklarına takabiliyorsunuz. Bu sayede düz zeminde, ya da arazide koşarken düşürmek gibi bir sorunla karşılaşmıyorsunuz. Polar, size koşu tekniğinizle ilgili yol gösterici, ne kadar zamanda ne kadar mesafe katettiğiniz gibi önemli geri bildirimler veriyor. Siz de antrenmanlarınızı buna göre ayarlıyorsunuz.

Outlier yeni OG pantolon ($240)

Her ne kadar üzerinde bir işlemci olmasa da, ya da akıllı telefonunuza bağlanıp veri aktarmasa da Outlier’in yeni OG pantolonu, önemli bir teknolojiyi bünyesinde barındırıyor. Çünkü NanoSphere teknolojiyle dokunmuş kendi kendini temizleme özellikli kumaştan yapılmış. Ayrıca eke tutmuyor ve su geçirmiyor. Diyelim ki, pantolonla suya girdiniz, kuruması 20 dakikadan az bir zaman alıyor. Bu pantolonu ofiste çalışırken giyebileceğiniz gibi koşu yaparken, hatta bisiklete binerken bile kullanabilirsiniz.

LUMOback Duruş ve Aktivite Koçu ($150)

LumoBack, bileğinize taktığınız diğer fitness gereçleri gibi yalnızca adım sayma ve kalori ölçme ile kalmaz, aynı zamanda vücudunuzun duruş biçimini geliştirmenize de yardımcı olur. Üzerindeki sensor, ne kadar süre oturduğunuzu izler ve kamburlaştığınızda titreşimle sizi uyarır. Bilgiler, iPhone’unuzdaki uygulamaya Bluetooth yoluyla gönderilir, siz de yaşam biçiminizi değiştirme yolunda her adımınızı izleyebilirsiniz.

Pebble Akıllı Saat ($150)

Pebble, piyasadaki tek akıllı saat olmasa da, fiyat açısından en rekabetçi olanlardan biri ve kesinlikle en becerikli olanı…  Hem Android, hem de iOS akıllı telefonlarla uyumlu, gelen bildirimleri küçük monokrom ekranında gösteriyor. Kullanmaya bağlı olarak bataryası beş gün kadar dayanıyor ve her gün yeni uygulamaları yapılıyor.

Nike+ FuelBand SE ($180)

Nike’nin güncellenmiş fitness izleyicisi Nike+ FuelBand SE, iyi bir görünüme sahip, bileğe iyi oturuyor ve gerçekten motivasyon arttırıyor. Her türlü aktivitenizi izleyen bu cihaz, bunları Fuel puanlarına çeviriyor ve takan kişiyi günlük fuel miktarına ulaşması için motive ediyor. Geçtiğimiz günlerde iOS uygulamasını da güncelleyen Nike+ Fuelband SE, artık uyku düzeninizi bile gözlemleyebiliyor.

NuTouch Eldiven ($20)

Kış aylarında eldiven giyerken dokunmatik ekranlar can sıkıcı olabiliyorlar. Problemden kurtulmak için parmak uçları iletken liflerle dokunmuş bir çift özel eldivene ihtiyacınız var. Bu tür eldivenlerde genellikle işaret parmağı özellikli olmasına rağmen, NuTouch eldiven, on parmağınızla da ekranda çalışabilmenize imkan veriyor. Yazarken, resimleri ilerken, ya da oyun oynarken son derece pratik bir çözüm sunuyor.

Iron Man 3 Tony Stark LED Işıklı t-shirt ($23)

Son çizgi-roman kahramanlarımızdan “Demir Adam” Tony Stark, kalp sorununu göğsüne küçük bir Arc reaktör geliştirerek gidermişti biliyorsunuz. Her ne kadar gerçek olmasa da, hayal etme hakkını elinizden kimse almıyor. Bakın içinde LED ışıklar yanan bir t-shirt, hem teknolojik, hem de giyilebilir… Hele bir de giyen “Iron Man” hayranıysa…

Takino Nano Pamuk Kırışık Geçirmez Gömlek ($100)

Yukarıdaki Outlier pantolona bir de gömlek gerek… Gömlek de en az pantolon kadar akıllı olmalı. Anti-bakteriyel nano teknoloji dokuma sayesinde mikroplar asla gömleğinizde barınamayacak… Ve çok daha güzeli, gömleğiniz asla kırışmayacak, lekelenmeyecek, pis kokmayacak. Bir sürü teknolojik gereci koymak için bazıları gizli 10 tane cebi var. Üstelik cebine ne koyarsanız koyun gömleğin hatlarından belli olmuyor.

ZegnaSport Icon Ceket ($1300)

Evet, listedeki ikinci pahalı hediye… Ama ikoncanlar için değer… Ceketin teknolojiyle ilgisi, telefon arama ve işitsel kontrollerin bilek hizasına yerleştirilmiş olması. Bluetooth ile telefonunuza, ya da müzik çalarınıza bağlandığınızda kontrolleri bileğinizden yapıyorsunuz. Ayrıca kumaşın içinden gelen bir çift kulaklık ile yerleşik bir de mikrofon bulunuyor.

About The Author

Chief Editor

Yayıncılık dünyasında 30 yılı geride bırakan Cem Kıvırcık, bilişim dünyasında gündemi izlemeye ve sizlerle paylaşmaya devam ediyor. Kimi zaman yeni çıkan bir akıllı telefon, kimi zaman hayatımızı değiştirecek bir uzay teknolojisi haberi... Bilişim ve teknoloji gündemini onunla birlikte izleyeceksiniz.

Number of Entries : 573

Leave a Comment

You must be logged in to post a comment.

© 2013 Powered By Cem Kıvırcık

Scroll to top